O SPOLEČNOSTI

Společnost Direct Fly se věnuje výrobě a vývoji ultralehkých letadel. Firma sídlí v Brně na letišti Medlánky (LKCM), kde se nachází i její konstrukční kancelář a výrobní zázemí letounu ALTO NG.

Počátky firmy sahají do roku 2000, kdy se společnost zabývala vývojem a výrobou dřevěných letadel. Od roku 2008 se Direct Fly již plně věnuje produkci letadla ALTO. V současné době po celém světě létá téměř 200 letadel tohoto typu. Nyní se společnost zaměřuje především na produkci letadel ALTO a distribuci licencí v rámci Technology Transfer. Souběžně jsou vyvíjena nová UL/LSA letadla – STOL CRUISER. Společnost disponuje vlastními výrobními kapacitami na tváření a obrábění hliníkových slitin a dalších neželezných materiálů.

HISTORIE

2006

Založení společnosti

Vznik české společnosti Direct Fly zabývající se výrobou celokovových ultralehkých letadel.

2008

Udělení typového certifikátu

Počátky malosériové výroby letadla ALTO. Výroba a montáž probíhá ve městě Hluk, ve Zlínském kraji.

2009

Match Hole

Vyrobeno první letadlo metodou Match Hole, která značně zefektivní výrobu a samotnou montáž.

2013

ALTO číslo DF050

Direct Fly vyrábí své 50. letadlo ALTO.

Duben 2016

Wanfeng Aviation

Podepsána smlouva o transferu technologií s čínskou společnosti Wanfeng Aviation. Součástí Technology Transfer (TT) je předání kompletní výkresové dokumentace, technická podpora a školení zaměstnanců.

Září 2016

První fáze školení

Začíná první fáze školení v rámci Technology Transfer pro čínskou společnost Wanfeng Aviation. V této fázi jsou zaměstnanci seznámeni s instalací motoru a dokončovacími operacemi na letadle.

Březen 2017

První let letadla ALTO na čínském území

Tým z Direct Fly je vyslán do Číny za účelem technické podpory a záletu sestavených letounů.

Červenec 2017

Druhá fáze školení

Druhá fáze školení pro Wanfeng Aviation se zabývá sestavením draku a křídla letadla ALTO.

Červen 2018

Přesun společnosti

Počátek přesunu společnosti do nového zázemí na letišti Medlánky (LKCM). Spolu s vedením společnosti se přesouvá i výroba prvodílů a montování sestav.

Listopad 2021

Představení prvního prototypu letounu STOL Cruiser

První veřejné představení prototypu nového letounu STOL Cruiser na Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno. Letounu vznikl ze spolupráce společnosti Direct Fly s Ústavem letadlové techniky, Fakulty strojní ČVUT v Praze.

2022

ALTO NG

Představení nového modelu ALTO NG, který je výsledkem certifikace dle nového českého předpisu UL-2 pro maximální vzletovou hmotnost 600 kg.

2023

1. ročník ALTO Sletu

Sedmačtyřicet letadel, z toho dvacet osm letounů Alto, téměř sto návštěvníků. Na stojánce vedle sebe nejnovější metalické Alto NG a ostruhové Alto TW. Bilance prvního ročníku sletu našich letounů Alto.

SOUČASNOST
TOP