VYVÍJÍME

STOL CRUISER

ZÁKLADNÍ POPIS

Celokovový letoun vyvíjen s požadavkem krátkého vzletu a přistání. Předností tohoto hornoplošníku je také jeho vysoká cestovní rychlost a na tuto kategorii neobvykle vysoké letové výkony. Díky těmto charakteristikám je STOL CRUISER vhodný pro všestranné využití zahrnující sportovní létání s možností přistání na nezpevněné plochy či pohodlné cestování na dlouhé tratě. Letoun bude certifikován do kategorie UL a LSA. Pohonnou jednotku obstarává ROTAX 912 ULs, konstrukční provedení ale umožňuje použití výkonnějších variant.

Z hlediska snížení odporu letounu bylo křídlo navrženo jako samonosné bez použití šikmých vzpěr. Křídlo s lichoběžníkovým půdorysem je vybaveno sloty a Fowlerovými vztlakovými klapkami za účelem snížení pádové rychlosti.

Geometrie trupu je volena s ohledem na dobrý výhled pilota při vyšších úhlech náběhu. Zadní část trupu je uzpůsobena k uchycení ocasních ploch klasického uspořádání.

Z hlediska určení letounu je podvozek volen jako ostruhový. Ostruha je aretovatelná a řízení na zemi je provedeno pomocí brždění hlavních kol podvozku.

SPOLUPRÁCE

Letoun STOL Cruiser je vyvíjen ve spolupráci s ČVUT v Praze.

 

Technická specifikace

Upravit
Délka 7,234 m
Rozpětí 9,752 m
Výška (cestovní režim) 3,141 m
Výška (na zemi) 2,033 m
Šířka kabiny 1,20 m
Počet sedadel 2
TOP