ALTO

ZÁKLADNÍ POPIS

ALTO je jednomotorový dvoumístný samonosný dolnoplošník. Letadlo bylo navrženo jako jednoduchá celokovová konstrukce vhodná i pro stavbu v amatérských podmínkách. Ovšem s dostatečným výkonem odpovídajícím standardům této kategorie, s nízkými náklady na údržbu a s jednoduchým a příjemným ovládáním v letu. Letoun je vybaven prověřeným motorem ROTAX 912 ULs, poskytujícím dostatečný výkon v dané kategorii. Na přání zákazníka lze umožnit zástavbu záchranného systému firmy GALAXY GRS s.r.o a zařízení pro vlekání kluzáků.

V současnosti společnost Direct Fly produkuje model ALTO NG. Výroba předcházející verze Alto 912 TG byla ukončena v roce 2022.

Přednosti letounu Alto spočívají v jeho jednoduché a pohodlné pilotáži, která je zaručena tvarem křídla. Obdélníkový půdorys křídla a profil s tupou náběžnou hranou zajišťují příjemné odtrhové vlastnosti a nezáludné chování při přetažení. Křídlo je poloskořepinové konstrukce a je vybaveno integrálními nádržemi s kapacitou 92 litrů paliva.

Zadní část trupu letadla je zkonstruována s obdélníkovým průřezem s oválným hřbetem. Tuhost konstrukce je zajištěna diagonálními výztuhami. Spojení křídlo-trup je koncipováno jako propojení nosníků křídla s centroplánem letounu pomocí lícovaných šroubů.

Vodorovné i svislé ocasní plochy jsou klasického uspořádání. Jsou zhotoveny jako nýtovaná konstrukce s kompozitovými koncovými oblouky.

Přenos řízení od klasického „kniplu“ je realizován pomocí táhel a lan. Směrové řízení přední podvozkové nohy je spřaženo s pedály umožňujícími zatáčení letounu. Brzdy jsou hydraulické, ovládané pomocí páky umístěné na středovém panelu.

Podvozek je řešen jako tříkolový s předním řiditelným kolem. Hlavní kola jsou upevněna k trupu na pružných laminátových nohách.

Přístup do kabiny je zajištěn pomocí stupaček, které jsou umístěny u odtokové hrany křídla. Prostorná, 110 cm široká, kabina zajišťuje dostatek místa pro pohodlné řízení letounu. Překryt kabiny je posuvný vpřed, upevněný na kolejnicích.

Technické specifikace

Upravit
Délka 6,15 m
Rozpětí 8,20 m
Plocha křídla 10,6 m2
Výška 2,25 m
Šířka kabiny 1,10 m
Počet sedadel 2
Objem nádrží 92 l
Pohonná jednotka Rotax 912ULS2/3
Délka vzletu do 15 m 410 m*
Délka přistání z 15 m 295 m*
Prázdná hmotnost 320 kg
Maximální vzletová hmotnost 600 kg
Nepřekročitelná rychlost 260 km/h
Cestovní rychlost 180 km/h
Pádová rychlost, přistávací konfigurace 76 km/h*
Pádová rychlost, čistá konfigurace 87 km/h*
Násobky přetížení +4 / -2
Maximální stoupací rychlost 5,1 m/s*
TOP