ALTO

ZÁKLADNÍ POPIS

ALTO 912 TG je jednomotorový dvoumístný samonosný dolnoplošník. Letadlo bylo navrženo jako jednoduchá celokovová konstrukce vhodná i pro stavbu v amatérských podmínkách. Ovšem s dostatečným výkonem odpovídajícím standardům této kategorie, s nízkými náklady na údržbu a s jednoduchým a příjemným ovládáním v letu. Letoun je vybaven prověřeným motorem ROTAX 912 ULs, poskytujícím dostatečný výkon v dané kategorii. Na přání zákazníka lze umožnit zástavbu záchranného systému firmy GALAXY GRS s.r.o a zařízení pro vlekání kluzáků.

Přednosti letounu ALTO 912 TG spočívají v jeho jednoduché a pohodlné pilotáži, která je zaručena tvarem křídla. Obdélníkový půdorys křídla a profil s tupou náběžnou hranou zajišťují příjemné odtrhové vlastnosti a nezáludné chování při přetažení. Křídlo je poloskořepinové konstrukce a je vybaveno integrálními nádržemi s kapacitou 100 litrů paliva.

Zadní část trupu letadla je zkonstruována s obdélníkovým průřezem s oválným hřbetem. Tuhost konstrukce je zajištěna diagonálními výztuhami. Spojení křídlo-trup je koncipováno jako propojení nosníků křídla s centroplánem letounu pomocí lícovaných šroubů.

Vodorovné i svislé ocasní plochy jsou klasického uspořádání. Jsou zhotoveny jako nýtovaná konstrukce s kompozitovými koncovými oblouky.

Přenos řízení od klasického „kniplu“ je realizován pomocí táhel a lan. Směrové řízení přední podvozkové nohy je spřaženo s pedály umožňujícími zatáčení letounu. Brzdy jsou hydraulické, ovládané pomocí páky umístěné na středovém panelu.

Podvozek je řešen jako tříkolový s předním řiditelným kolem. Hlavní kola jsou upevněna k trupu na pružných laminátových nohách.

Přístup do kabiny je zajištěn pomocí stupaček, které jsou umístěny u odtokové hrany křídla. Prostorná, 110 cm široká, kabina zajišťuje dostatek místa pro pohodlné řízení letounu. Překryt kabiny je posuvný vpřed, upevněný na kolejnicích.

Technické specifikace

Délka6,15 m
Rozpětí8,20 m
Plocha křídla10,5 m2
Výška2,25 m
Šířka kabiny1,10 m
Počet sedadel2
Objem nádrží100 l
Pohonná jednotkaRotax 912ULs
Délka vzletu do 15 m (UL/LSA)250 / 410 m
Délka přistání z 15 m (UL/LSA)200 / 295 m
Prázdná hmotnost288 kg
Maximální vzletová hmotnost (UL/LSA)472 / 600 kg
Nepřekročitelná rychlost (UL/LSA)250 / 243 km/h
Cestovní rychlost200 km/h
Pádová rychlost, přistávací konfigurace (UL/LSA)65 / 76 km/h
Pádová rychlost, čistá konfigurace (UL/LSA)74 / 87 km/h
Násobky přetížení+4 / -2
Maximální stoupací rychlost (UL/LSA)6,3 / 5,1 m/s

TOP