ALTO

ZÁKLADNÍ POPIS

ALTO 912TG je jednomotorový dvoumístný samonosný dolnoplošník. Letadlo bylo navrženo jako jednoduchá celokovová konstrukce vhodná i pro stavbu v amatérských podmínkách. Ovšem s dostatečným výkonem odpovídajícím standardům této kategorie, s nízkými náklady na údržbu a s jednoduchým a příjemným ovládáním v letu. Letoun je vybaven prověřeným motorem ROTAX 912ULs, poskytujícím dostatečný výkon v dané kategorii. Na přání zákazníka lze umožnit zástavbu záchranného systému firmy GALAXY GRS s.r.o a zařízení pro vlekání kluzáků.

Přednosti tohoto letounu spočívají v jeho jednoduché a pohodlné pilotáži, která je zaručena konstrukcí křídla. Obdélníkový půdorys křídla a profil s tupou náběžnou hranou zajišťují příjemné odtrhové vlastnosti a nezáludné chování při přetažení. Křídlo je poloskořepinové konstrukce a je vybaveno integrálními nádržemi s kapacitou 100 litrů paliva.

Zadní část trupu je zkonstruována s obdélníkovým průřezem s oválným hřbetem. Tuhost konstrukce je zajištěna diagonálními výztuhami. Spojení křídlo-trup je koncipováno jako propojení nosníků křídla s centroplánem letounu pomocí lícovaných šroubů.

Vodorovné i svislé ocasní plochy jsou klasického uspořádání. Jsou zhotoveny jako nýtovaná konstrukce s kompozitovými koncovými oblouky.

Přenos řízení od klasického „kniplu“ je realizováno pomocí táhel a lan. Směrové řízení přední podvozkové nohy je spřaženo s pedály umožňujícími zatáčení letounu. Brzdy jsou hydraulické ovládané pomocí páky umístěné na středovém panelu.

Podvozek je řešen jako tříkolový s předním řiditelným kolem. Hlavní kola jsou upevněny k trupu na pružných laminátových nohách.

Přístup do kabiny je zajištěn pomocí stupaček, umístěných u odtokové hrany křídla. Prostorná, 110 cm široká, kabina zajišťuje dostatek místa pro pohodlné řízení letounu. Překryt kabiny je posuvný vpřed upevněný na kolejnicích.

Technické specifikace

 

Upravit
Délka 6,30 m
Rozpětí 8,20 m
Plocha křídla 10,52 m2
Výška 2,25 m
Šířka kabiny 1,10 m
Počet sedadel 2
Objem nádrží 100 l
Pohonná jednotka Rotax 912ULs
Délka rozjezdu 90 m
Délka přistání 150 m
Prázdná hmotnost 288 kg
Maximální vzletová hmotnost (UL/LSA) 472 / 600 kg
Nepřekročitelná rychlost (UL/LSA) 250 / 243 km/h
Maximální rychlost 245 km/h
Cestovní rychlost 200 km/h
Pádová rychlost, přistávací konfigurace (UL/LSA) 65 / 76 km/h
Pádová rychlost, čistá konfigurace (UL/LSA) 74 / 87 km/h
Násobky přetížení +4 / -2
Maximální stoupací rychlost (UL/LSA) 6,3 / 5,1 m/s

 

TOP